Poděkování

Když jsme se vloni začali zajímat jestli by se brněnského půlmaratonu mohli účastnit i kluci s DMD na speciálních vozících, tak jak to už několik let funguje na pražském půl maratonu, netušili jsme jak obrovskou lavinu spustíme. Zcela náhodou jsme narazili na partu vstřícných lidí z Unie sportovních klubů, kteří rozjeli projekt Sportovci pomáhají.

V rámci tohoto projektu se náš Míša účastnil řady utkání týmů Unie sportovních klubů. Po počáteční trémě si zvykl, že úvodní vhazování je jeho povinností, byl na to náležitě hrdý, dokonce si to někdy doma trénoval. Na těchto akcích získal spoustu nových zážitků, poznal nové sporty, dostal se do zákulisí kam se normální divák nedostane, dostal spoustu krásných dárků. Celý projekt vyvrcholil účastí na brněnském půlmaratonu. Toho už se účastnil i s několika kamarády. V krásném jarním dni se kluci projeli Brnem za mohutného povzbuzování přihlížejících a měli z toho neuvěřitelnou radost. Ono totiž i kluci na vozíku jsou kluci a potřebují občas mít pocit, že dělají něco neobvyklého, dobrodružného, že se mohou vydovádět stejně jako jejich zdraví vrstevníci a že jim někdo fandí.

Míšova nemoc Duchennova svalova dystrofie patří mezi vzácná onemocnění. Vzácných onemocnění existují tisíce, trpí jimi nemalé procento lidí, ale moc se o nich nemluví, nepíše – a většinou se neléčí, není jak. Přitom jsme přesvědčeni, že při současné úrovni vědy je možné objevit léky na tyto nemoci. Chce to ale, aby byl celospolečenský zájem o takovýto výzkum. Proto jsme velmi ocenili, že v rámci projektu došlo ke zviditelnění této diagnózy jak přímo na stadionech tak i na internetu, v televizi, rádiu.

Tímto děkujeme všem sportovcům, organizátorům a všem, kteří projekt jakkoliv podpořili, za pomoc nejen našemu Míšovi ale všem klukům s touto zákeřnou nemocí.

 

Míšovi rodiče

Edita a Miroslav Stuchlíkovi